XI Tallinna Disainiöö Festival 12.-18.09.2016

REDEFINING DESIGN

Algab kandideerimine tänavustele Eesti Disainiauhindadele!

XI Disainiöö raames antakse tänavu ühiselt välja Bruno auhind parimale elukeskkondliku, elustiili ja insenertehnilise toote disainile, ADC*E veebi- ja graafilise disaini auhinnad ning teenusedisaini auhind parimatele projektidele era- ja avalikus sektoris. Auhinnaga tunnustatakse kahes kategoorias ka noori disainereid: SÄSI auhinnaga kuni 30-aastaseid toote-, moe- ja tekstiilidisainereid ja NOOR PÜSS kuni 26- aastaseid graafilise, veebi- ja teenusedisainereid. Lisaks antakse kategooriate üleselt välja elumuutva tootedisaini ja elumuutva teenuse/targa lahenduse auhinnad, millega tunnustatakse ja tuuakse esile suure mõjuga efektiivseid ja innovatiivseid disainilahendusi.

Esimest korda andsid Eesti Disainikeskus, Eesti Disainerite Liit, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Koda koos välja Eesti Disainiauhindu 2012. aastal, et võimendada ühiskonnas disaini häält ja sõnumit.


TOOTEDISAIN

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heiduta disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib EDL väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris.

Tootedisainiauhinda BRUNO antakse välja kolmes põhikategoorias:

1) PARIM ELUKESKKONDLIK TOOTE DISAIN
Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt.


2) PARIM ELUSTIILI TOOTE DISAIN
Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobivarustust jm.

3) PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN
Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.


Igas kategoorias antakse välja ka eriauhindu.

_Auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA DISAINI AUHIND antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust. 


Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; zürii teeb valiku nominentide hulgast.

Žürii hindamiskriteeriumid:
- Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses või materjalis;
- Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu;
- Kasutajasõbralikkus sh kaasav disain / universaaldisain;
- Ergonoomika;
- Konstruktiivne / tehniline lahendus;
- Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel;
- Esteetika;
- Müügi potentsiaal.Töid on võimalik esitada EDLi kodulehe kauduhttp://www.edl.ee/konkurss#10


Tootedisaini auhind BRUNO on nime saanud legendaarse Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri rajaja ja pikaajalise juhataja professor Bruno Tombergi järgi, kelle initsiatiivil anti Eesti disaini auhinda välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel.
Bruno Tomberg pani aluse Eesti professionaalsele disainiharidusele. Tema eestvedamisel alustas 1966. aastal EKA disainikateedri eelkäija – tööstuskunsti osakond. Tombergi tähtsus on eriala seisukohalt erakordselt suur nii õppejõu kui ka eriala tutvustajana. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi.


1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Täiesti värske oli “Ruumi ja vormi” näituste puhul ka see, et tegu oli tõeliste sisekujundusväljapanekutega, mitte lihtsalt mööbli eksponeerimisega.

BRUNO laureaadid on olnud:


_Mihkel Güsson (2014)
_Tarmo Luisk (2014)
_KOKO arhitektid (2012)
_Margus Triibmann (2012)
_Maarja Mõtus (2010)
_Veiko Liis (2010)
_ByRoller (2008)
_Tarmo Luisk (2008)
_Mare Kelpman (2008)
_Annike Laigo (2006)
_Martin Pärn (2006)